Zwiazek Sybirakow Swiebodzin
 






Krzyz Zeslancow Sybiru

Historia  

Powstanie Związku Sybiraków

W okresie dwudziestolecia międzywojennego zaczeli się jednoczyć. Sami przyczynili się do odzyskania niepodległości, mogli więc bez przeszkód grupować się organizacyjnie. Głównie w zrzeszeniach weteranów bo faktycznie nimi byli.

W roku 1921 powtał Niezależny Związek Akademicki - Związek Sybiraków skupiający młodych ludzi urodzonych na syberii i istniał do 1927 roku.

W Katowicach żołnierze 5 dywizji syberyjskiej utowrzyli w roku 1926 Zrzeszenie Sybiraków.

W styczniu 1928 roku w gmachu Cytadeli Warszawskiej Sybiracy odbyli zebranie organizacyjne. Postanowiono zwołać I Zjazd Sybiraków w czerwcu tegoż roku.

W dniach 29 i 30 czerwca w obecności Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej profesora Ignacego Mościckiego, podjęto szereg uchwał, a na honorowych członków Związku wybrano jednogłośnie Józefa Piłsudskiego oraz etnologa i pisarza syberyjskiego Wacława Sieroszowskiego.

W tym miejscu warto dodać, iż Marszałek został członkiem Związku nie tylko ze względów politycznych czy emocjonalnych. W latach 1888-1892 sam był zesłańcem.

W roku 1935 Związek miał dziesięć okręgów a mianowicie w:
  1. Katowicach
  2. Warszawski
  3. Białystocki
  4. Wileński
  5. Wołyński
  6. Lwowski
  7. Lubelski
  8. Pomorski
  9. Śląski

a także 3 koła w Drohobyczu, Chrzanowie i Lidzie.


Reaktywowanie Związku Sybiraków


Dwie daty są szczególnie ważne z punktu widzenia historii tj. 1 września i 17 września 1939 roku. Najpierw uderzył agresor niemiecki, aby 17 września ostateczny cios w plecy budzącej się Państwowości Polskiej zadały oddziały Armii Czerwonej.

W Planach agresorów nie było oczywiście miejsca dla Związku a dziesiątki tysięcy jego członków zostało straconych bądź skazanych na zsyłki wgłąb Rosji.

Od roku 1939 do roku 1988 Związek został zawieszony.

Inicjatorką odrodzenia tradycji Związku Sybiraków była Irena Głowacka z domu Dolińska. To ona i 21 Założycieli doprowadzili do reaktywowania Związku.

W czerwcu 1988 roku Krystyna Piotrowska-Zniosko, Teresa Tomaczyszyn-Wiśniewska złożyły wniosek o rejestrację do Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy. A 17 grudnia 1988 roku Związek został zarejestrowany.

Inicjatorami zorganizowania w Zielonej Górze Związku Sybiraków byli Bogusław i Leonarda Bajowie, Helena Mróz, Jan K. Stawiarski i Wiesław Stawiarki.

Grupa Inicjatywna nawiązała kontakt z Zarządem Głównym, który w dniu 31 marca 1989 roku podjął uchwałę o powstaniu oddziału Związku Sybiraków w Zielonej Górze.

I Walne Zgromadzenie delegatów odbyło się 7 kwietnia 1989 roku w auli Wyższej Szkoły Inżynierskiej.
Na Prezesa został wybrany Bogusław Baj.

29 maja 1989 roku w Świebodzinie w auli Technikum Mechanicznego powstało Koło nr 3 Związku Sybiraków.

W skład pierwszego Zarządu Koła weszły następujące osoby:

Przewodniczący       Tadeusz Wiśniewski
Vice Przewodniczący       Wanda Wierzchowska
Sekretarz       Stanisława Chęcińska
Skarbnik       Izabela Januszkiewicz
Członek       Bronisław Kłobuszyński
Członek       Ignacy Zgirski
Członek       Irena Pitak
do góry strony
 
 
Aktualności : Historia : Związek : Symbole i Hymn : Znaki Pamięci : Galeria : Kontakt
projekt i realizacja: Rafał Borkowski